وزیرارتباطات در صحن مجلس: تا پایان دولت، دسترسی مردم و کسب وکارها به فیبرنوری با هزینه معقولی فراهم می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سه شنبه ۳۱ مردادماه با حضور در صحن مجلس ضمن تشریح آخرین وضعیت سرویس های ارتباطی و اینترنتی در راستای رفع نیازهای مردم، با بیان اینکه شاخص های کیفی روبه بهبود و سرعت اینترنت افزایش یافته است، گفت: تا پایان دولت، دسترسی مردم و کسب وکارها به فیبر نوری با

کد خبر : 3415
تاریخ انتشار : یکشنبه 27 آگوست 2023 - 18:52
وزیرارتباطات در صحن مجلس: تا پایان دولت، دسترسی مردم و کسب وکارها به فیبرنوری با هزینه معقولی فراهم می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سه شنبه ۳۱ مردادماه با حضور در صحن مجلس ضمن تشریح آخرین وضعیت سرویس های ارتباطی و اینترنتی در راستای رفع نیازهای مردم، با بیان اینکه شاخص های کیفی روبه بهبود و سرعت اینترنت افزایش یافته است، گفت: تا پایان دولت، دسترسی مردم و کسب وکارها به فیبر نوری با کمک و توان اپراتورهای ارتباطی با هزینه معقولی فراهم می شود.

به گزارش اداره کل ارتباطات و اموربین الملل شرکت مخابرات ایران، ، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در خصوص گزارش کمیسیون در مورد بررسی کیفیت اینترنت و شاخص‌های مرتبط با آن با رویکرد چالش‌های ایجاد شده برای شهروندان و کسب و کارهای اینترنتی، اظهار داشت: پیش از آغاز صحبت ها این خبر خوش را به زائران اربعین اعلام می کنم که با همکاری وزیر محترم عراقی امسال سیمکارت های عراقی و رومینگ با قیمت کمتری نسبت به سال گذشته در اختیار زوار قرار می گیرد.

وی در خصوص گزارش کمیسیون آخرین وضعیت کیفیت شبکه اینترنت همراه و ثابت نیز ضمن قدردانی از ابتکار مجلس شورای اسلامی برای ایجاد فرصت گفت وگوی مستقیم با مردم و نمایندگان در سه شنبه های نظارتی، گفت: در ۲ سال گذشته اقدامات زیرساختی خوبی در جهت نوسازی شبکه در ۴ لایه دسترسی، تجمیع، شبکه زیرساخت و دروازه های اینترنتی انجام شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در لایحه ورودی اینترنت بین الملل در ۲ سال گذشته ورودی های اینترنت متنوع شد و بیش از ۲ برابر نیاز ظرفیت تامین شد. همچنین در لایه زیرساخت نیز با بهره گیری از تجهیزات صدرصد ایرانی بیش از ۵۰ درصد رشد داشتیم که تا پایان سال به ۲ برابر می رسد و میزان قطعی ها و لینک های اشباع کاهش یافته و ترافیک داخلی تقویت شد، همچنین برای ترافیک داخلی بیش از ۳ برابر نقاط تبادل ترافیک افزایش یافته است.

زارع پور در خصوص توسعه پروژه فیبر نوری در کشور نیز، گفت: پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها آغاز شده و در بیش از هزار و صد شهر اپراتور دوم مشخص شده و در بیش از ۲۰ شهر بهره برداری مردم آغاز شده است و تا پایان دولت قول می دهیم با یک هزینه معقول امکان استفاده برای همه فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: شاخص های کیفی روبه بهبود است و سرعت افزایش یافته و نوسان تاخیر کاهشی است و این آمارها در مراجع بین المللی قابل دسترسی است و شاخص PQI هم در بیشتر موارد بهبود یافته است اما با وجود رشد اکثر شاخص ها این که چرا رضایتمندی از سوی مردم تامین نشده است باید در بخش دیگری به آن پرداخت.

زارع پور در خصوص توسعه پروژه فیبر نوری در کشور نیز، گفت: پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها آغاز شده و در بیش از هزار و صد شهر اپراتور دوم مشخص شده و در بیش از ۲۰ شهر بهره برداری مردم آغاز شده است و تا پایان دولت قول می دهیم با یک هزینه معقول امکان استفاده برای همه فراهم شود.

زارع پور گفت: مردم ما شایسته بهترین ها هستند و می پذیریم کار نشده فراوان است، اما چالش های پیش روی ما زیاد است و یکی از آنها تعدد مراکز تصمیم گیر است که باعث بار در شبکه شده است و ما در تلاشیم به شکل متوازن رشد داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به راهکارهای کاهش نیاز مردم به فیلترشکن گفت: چند اقدام برای این موضوع باید انجام دهیم، اولین کار این است که ما باید در لیست مصادیق فیلترینگ یک بازنگری جدی انجام دهیم که در گذشته به دلایل غیرامنیتی انجام شده است. ما در سال گذشته پس از دستوری که ریاست جمهوری دادند، لیستی متشکل از چند هزار دامنه را که کارگروه تعیین مصادیق راه افتاده است، مورد بازنگری قرار دادیم و معتقدیم هنوز جای تجدیدنظر وجود دارد.

Views: 1

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.