زیست مجازی

زیست مجازی زیست مجازی همان زندگی دوم است که به واسطه ساخت سخت افزارها و تکنولوژی این فصای سایبر ایجاد شده و انسان از زیست واقعی و جسمانی که پیش از این داشت کنده می شود و وارداین فضا می شودکه جسمیت ندارد و زمان و مکان درنوردیده می شود. این زیست مجازی با این

کد خبر : 3988
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 13 فوریه 2024 - 23:13

زیست مجازی
زیست مجازی همان زندگی دوم است که به واسطه ساخت سخت افزارها و تکنولوژی این فصای سایبر ایجاد شده و انسان از زیست واقعی و جسمانی که پیش از این داشت کنده می شود و وارداین فضا می شودکه جسمیت ندارد و زمان و مکان درنوردیده می شود.
این زیست مجازی با این کیفیت و ماهیت انسان تا پیشه از نیمه دوم قرن بیست وجود نداشت اما به شکل های دیگری در راستای زیست واقعی و حقیقی انسان بوده
البته معنی مجازی در ترجمه سایبر در زبان فارسی بار معنایی منفی دارد درحالی که در زبان انگلیسی یا زبان مبدا که این نام گذاری صورت گرفته اصلا بار معنایی منفی وجود ندارد .
هرچند من باور دارم انسان همواره یک فضای مجازی یا زیست دوم داشته و در طول زمان به شکل‌های متعددی تبلور یافته از خواب دیدن انسان های غارنشین که عالم خواب برای آنها همان فضای مجازی بوده که با فضا و زیست واقعی انسان در پیوند دایم بوده تاخیال ، اسطوره ها و..هرچند مجاز و وجود فضای مجازی در گذشته م به این شکل نبوده است ولی نمی توان ادعا کرد که این فضا فقط به واسطۀ گسترش شبکه های اجتماعی شکل گرفته و هیچ ریشه­ ای در گذشته نداشته است بلکه همواره بوده اما به شکل های دیگری مثل فضای های ذهنی خواب ، رویا، افسانه و اسطوره و حتی دنیا و فضایی که در داستان‌ها خلق شده همان فضای مجازی است.
وقتی از دوگانه زیست واقعی و زیست مجازی حرف می زنیم سوال پیش می آید که آیا اینها دو دنیای کاملا متفاوت هستند یا اینکه به هم پیوسته و یک رابطه علت و معلولی دارند و تاثیر هرکدام بر دیگری اجتناب ناپذیر است.
فضای سایبر در ذات خود پویایی و تغییر مدام و گذرایی را داشته و دارد چنان که با اندکی تفاوت در زیست واقعی هم هست .

عبدالله سلیمانی

Views: 4

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.