سلبریتی ها

🟦سلبریتی ها از آنجا که بودونبود سلبریتی ها عمدتاً مدیون رسانه است می توان گفت این جریان خود محصول پس‌لرزه‌های عصر پسامدرن است که به آن عصر انفجار انواع رسانه‌ها و جهان انفورماتیک می گویند. یکی از دلایل اصلی ایجاد سلبریتی ها تلاش برای مورد توجه قرار گرفتن مرجع بودن به بیان امروزی برند شدن

کد خبر : 3986
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 13 فوریه 2024 - 23:06

🟦سلبریتی ها

از آنجا که بودونبود سلبریتی ها عمدتاً مدیون رسانه است
می توان گفت این جریان خود محصول پس‌لرزه‌های عصر پسامدرن است که به آن عصر انفجار انواع رسانه‌ها و جهان انفورماتیک می گویند. یکی از دلایل اصلی ایجاد سلبریتی ها تلاش برای مورد توجه قرار گرفتن مرجع بودن به بیان امروزی برند شدن است! خود این تلاش برای جاودانگی ،امری که لذت آفرین است زیرا نوعی کامجویی است.
امروز هر سلبریتی طرفداران خود را دارد که بر اساس اصل اعتماد سازی برشمارآنها افزوده می‌شود.معمولاً بخشی از فعالیت ها و رفتارهای طرفداران تحت تاثیر گرایش و شیفتگی به سلبریتی ها می باشد.
از نظر اجتماعی سلبریتی‌ها الگوهای پوشش(مد)، بدن(فیزیک خاص)، سبک زندگی، تفریح و موارد دیگر می‌شوند.خیلی‌ها همواره کنجکاوند که بدانند معنای دقیق آن چیست و اصلا چرا به بعضی از افراد سلبریتی می‌گویند؟ اگر توجه کرده باشید، این لقب، هم می‌تواند به یک سیاست‌مدار داده شود و هم به یک مدل لباس، پس نقطه مشترک این دو فرد چیست که هر دو را جزء سلبریتی‌ها قرار می‌دهد!
سلبریتی ها با بخش نخبگان،فرهیختگان و قشر اندیشمند وروشنفکر جامعه توجه و رابطه ای چندانی ندارند البته نخبگان و فرهیختگان توجهی به سلبریتی ها،اصالت و ماهیت آنها ندارد، زیرا سلبریتی ها تلاش دارند مورد توجه جوانان و عموم جمعه قرار گرفته و در میان این بخش از جامعه نفوذ خود را گسترش دهند، چون خوب می‌دانند همین بخش عام جامعه است که اشتیاقی به الگو قرار دادن رفتارها ،پوشش، حرکات و زندگی آنها دارد و از آنها تقلید می‌کند! تقلید اصلی‌ترین کارکرد سلبریتی ها است، هرچند سلبریتی‌ها هم می‌خواهند محبوب مخاطبان خود و همان هایی که تقلیدشان می کنند باشند، آنها ناگزیرند برای دامنه نفوذ خود و کسب امتیازات بیشتر به تقاضای مخاطبان خود توجه کنند تا هرچه بیشتر اعتماد آنها را به خود جلب کنند. ازهمین روی سلبریتی‌ها برای عامیانه‌تر شدن و گسترش تاثیر خود تلاش می‌کنند.
سلبریتی ها وسلبریتی گری محصول عصر مدرن و بالاخص انسان مدرن است. سلبریتی ها برخاسته از عصر ظهور کامپیوترها، عصر تکنولوژی های پیشرفته ،عصر اطلاعات، عصر رسانه ها و در کل فضای مجازی هستند.
ازاین روی این عصر ، عصر سلبریتی‌ها است. امروز سلبریتی ها به حوزه اقتصاد سیاست هم تاثیرگذارند بسیاری از سیاستمداران هم در مواقع خاص دست به دامن سلبریتی ها می شوند بسیاری از برندهای معروف و معتبر تلاش دارند به واسطه سلبریتی ها کالای خود را عرضه کنند.
سلبریتی در توصیف افرادی به کار برده می‌شود که به هر دلیلی سوژه‌ رسانه‌ها شده‌اند و اخبار زندگی و فعالیت روزمره‌شان را میلیون‌ها نفر دنبال می‌کنند و همین اتفاق برای‌شان شهرت و ثروت بسیاری به دنبال دارد
معنای سلبریتی در حقیقت شهرت اشخاصی است که در تمام کشورهای جهان وجود دارند و طرفداران زیادی در زمینه خود دارند. شهرت این افراد است که به آن ها واژه سلبریتی را اختصاص می دهد و این شهرت می تواند در زمینه های مختلف هنری، ورزشی، سیاسی و… باشد که به نحوی فرد از طریق آن به این شهرت و محبوبیت در میان مردم دست یافته باشد.
مهم این است که مردم با دیدن آن بتوانند رویایی از آن چه را ندارند، در سر بپرورانند. به همین خاطر است که با بررسی سلبریتی های هر جامعه می توان به فرهنگ توده ای و شکاف های اصلی آن جامعه در یک دوره مشخص پی برد. چرا که فرهنگ شهرت چیزی فراتر از علاقه به آدم های مشهور، انعکاسی از ارزش های جمعی و نمایش رابطه پیچیده میان انتظارات اجتماعی و واقعیت های اجتماعی- اقتصادی است
در پایان این واقعیت تلخ باید اشاره کرد تا زمانی که زنده هستند برای رسانه ها ارزشمند و قابل توجه اند با مرگ هر سلبریتی همه چیز پایان می پذیرد دیگر برای رسانه ها قدر و ارجی ندارد کتاب برای اقتصاد برای سیاستمداران سلبریتی ها امواج هستند به ناگهان ایجاد می شوند و چه بسا با تلنگری فرو بریزند اما مشاهیر حوزه هنر و دانش یا سلبریتی های ادبی جاودانگی حقیقی دارند آنها در ذهن آیندگان هم حضور دارند زیرا خلق می‌کنند می آفرینند با اندیشه وخلاقیت سر و کار دارند ازاین روی حضورشان زودگذر ومقطعی نیست آنها از خود آثاری خلق می کنند به بر جای می گذارند نام صاحبش را برای همیشه در ذهن ها و زبان ها جاری می کند آیندگان به سراغشان می روند از بعد دیگر می توان گفت آثار ادبی و هنری درخشان سلبریتی های همیشگی اند شهرت محبوبیت و جاودانگی واقعی از آن این آثاراست که فراتر از زمان و مکان‌اند در آینده حضور دارند .

عبدالله سلیمانی
پایان

Views: 3

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.