پیش بینی کشت کلزا در شهرستان کرمانشاه

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه در ادامه افزود: به منظور افزایش سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا، این مدیریت از تیر ماه سال جاری اقدامات جدی و گسترده ای را شروع نمود که مهم ترین آن ها شامل: برگزاری کلاس های مجازی آموزشی جهت کشاورزان، آموزش های چهره به چهره با رعایت پروتکل های بهداشتی، برقراری تماس های تلفنی، تشکیل جلسات مداوم کمیته فنی کشت کلزا و تدارک و توزیع نهاده های مورد نیاز از جمله: بذر و کود شیمیایی بوده است. به علاوه حضور مستمر و مداوم کارشناسان بخش کشاورزی این مدیریت در مزارع و ارائه توصیه های فنی و کارشناسی لازم نیز نقش بسیار مؤثری در توسعه سطح زیر کشت محصول کلـزا داشته است. وی در ادامه خاطر نشان ساخت: کلـزا یکی از محصولات مهم و مورد حمایت دولت است که علاوه بر تأمین بخشی از روغن نباتی مورد نیاز کشور، در کنترل علف های هرز و بیماری های گندم به خصوص بیماری پاخوره نقش حائز اهمیتی را ایفا می نماید. به گفته مهندس دارایی، تأمین دستگاه‌های کاشت و برداشت، توزیع نهاده های کشاورزی لازم، بکارگیری کارشناسان ناظر و نظارت آن ها بر عملیات کاشت و داشت از جمله خدمات مهم ارائه شده به کشاورزان عزیز این شهرستان می باشد. سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه در خصوص دانه روغنی کلزا افزود: کلزا به عنوان یک گیاه مناسب روغنی برای کشت در شرایط آب و هوایی استان مورد توجه قرار گرفته و با توجه به شرایط دما و رطوبت، کشت پاییزه این گیاه دراین شهرستان به راحتی امکان‌پذیر است و این محصول با داشتن ریشه‌های عمیق خود قادر به شکستن لایه‌های نفوذ ناپذیر خاک بوده و سبب افزایش عمق خاک زراعی می‌شود و نقش مهمی در تناوب زراعی، کنترل علف‌های هرز سمج و افزایش عملکرد محصول گندم در کشت بعدی زمین خواهد شد . وی در پایان در خصوص کشت نمایشی ترویجی کلزا در این شهرستان گفت: در کشور ما توسعه پایدار کشاورزی که زیر بنای تولید و اشتغال محسوب می گردد بسیار حائز اهمیت است و در این راستا یکی از موضوعات اساسی و مهم تغییر الگوی کشت با توجه به شرایط منطقه و معرفی گونه های جدید به کشاوزان جهت استفاده بهینه از منابع خدادادی علی الخصوص آب و افزایش درآمد و ارتقاء سطح زندگی روستائیان می باشد و با توجه به مطالعات صورت پذیرفته توسعه کلزا به منظور تناوب و پایداری کشت گندم و خود کفائی در تامین روغن خوراکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و طی سالیان اخیر فعالیت های قابل توجهی در این زمینه صورت پذیرفته است.
کد خبر : 640
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 سپتامبر 2020 - 10:53
پیش بینی کشت  کلزا در شهرستان کرمانشاه

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه در ادامه افزود: به منظور افزایش سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا، این مدیریت از تیر ماه سال جاری اقدامات جدی و گسترده ای را شروع نمود که مهم ترین آن ها شامل: برگزاری کلاس های مجازی آموزشی جهت کشاورزان، آموزش های چهره به چهره با رعایت پروتکل های بهداشتی، برقراری تماس های تلفنی، تشکیل جلسات مداوم کمیته فنی کشت کلزا و تدارک و توزیع نهاده های مورد نیاز از جمله: بذر و کود شیمیایی بوده است. به علاوه حضور مستمر و مداوم کارشناسان بخش کشاورزی این مدیریت در مزارع و ارائه توصیه های فنی و کارشناسی لازم نیز نقش بسیار مؤثری در توسعه سطح زیر کشت محصول کلـزا داشته است.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: کلـزا یکی از محصولات مهم و مورد حمایت دولت است که علاوه بر تأمین بخشی از روغن نباتی مورد نیاز کشور، در کنترل علف های هرز و بیماری های گندم به خصوص بیماری پاخوره نقش حائز اهمیتی را ایفا می نماید.

به گفته مهندس دارایی، تأمین دستگاه‌های کاشت و برداشت، توزیع نهاده های کشاورزی لازم، بکارگیری کارشناسان ناظر و نظارت آن ها بر عملیات کاشت و داشت از جمله خدمات مهم ارائه شده به کشاورزان عزیز این شهرستان می باشد.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه در خصوص دانه روغنی کلزا افزود: کلزا به عنوان یک گیاه مناسب روغنی برای کشت در شرایط آب و هوایی استان مورد توجه قرار گرفته و با توجه به شرایط دما و رطوبت، کشت پاییزه این گیاه دراین شهرستان به راحتی امکان‌پذیر است و این محصول با داشتن ریشه‌های عمیق خود قادر به شکستن لایه‌های نفوذ ناپذیر خاک بوده و سبب افزایش عمق خاک زراعی می‌شود و نقش مهمی در تناوب زراعی، کنترل علف‌های هرز سمج و افزایش عملکرد محصول گندم در کشت بعدی زمین خواهد شد .

وی در پایان در خصوص کشت نمایشی ترویجی کلزا در این شهرستان گفت: در کشور ما توسعه پایدار کشاورزی که زیر بنای تولید و اشتغال محسوب می گردد بسیار حائز اهمیت است و در این راستا یکی از موضوعات اساسی و مهم تغییر الگوی کشت با توجه به شرایط منطقه و معرفی گونه های جدید به کشاوزان جهت استفاده بهینه از منابع خدادادی علی الخصوص آب و افزایش درآمد و ارتقاء سطح زندگی روستائیان می باشد و با توجه به مطالعات صورت پذیرفته توسعه کلزا به منظور تناوب و پایداری کشت گندم و خود کفائی در تامین روغن خوراکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و طی سالیان اخیر فعالیت های قابل توجهی در این زمینه صورت پذیرفته است.

Visits: 0

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.