کدام ارزش با ارزش تر است / ارزشی ترین ارزش در نامه تمدن ایران

دین ، آزادگی ، وطن دوستی،وحدت ملی و فرمان شاه همه ی این ها در نامه باستان ایران زمین ،ارزش هستند اما اگر انسان در شرایطی باشد که ارزش ها در مقابل هم قرار گیرند. چه می کند؟ شاهنامه قهرمانش را در این شرایط نشان می دهد تا بگوید کدام ارزش با ارزش تر است؟.

کد خبر : 2857
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 مارس 2023 - 12:00

دین ، آزادگی ، وطن دوستی،وحدت ملی و فرمان شاه همه ی این ها در نامه باستان ایران زمین ،ارزش هستند اما اگر انسان در شرایطی باشد که ارزش ها در مقابل هم قرار گیرند. چه می کند؟ شاهنامه قهرمانش را در این شرایط نشان می دهد تا بگوید کدام ارزش با ارزش تر است؟. ارزشی ترین ارزش کدام است؟
🔹درداستان رستم و اسفندیارعده ای از سپاهیان شاه گشتاسب با فرماندهی اسفندیار به رستم می گویند یا دست به بند بده، به دربار بیا و بیعت کن یا تو را می کشیم .
🔹اسفندیار شاهزاده است و یکی از ارزش ها در باور ایران باستان همین شاه و شاهزاده بوده است که به رستم می گویند دست به بند بده. در اینجا تقابل دو ارزش پیش می آید آزادگی مهمتر است یا فرمان شاه ؟
🔹فرمان شاه ارزش بوده اما همین شاه اگر حرف نا بخردانه ای بزند نه تنها به فرمان او عمل نمی کنند بلکه پسرش را با« یکی نغز تابوت آهنین همراه با مشک وعبیر» به درگاهش می فرستند واین باور که پیشینه ی فکری ما استبداد پذیر بوده از بین می برد.
🔹اسفندیار از سویی دیگر جایگاه بسیار مهم و مقدسی دارد یعنی نماینده دین زرتشتی است .و باز هم یک تقابل ارزشی یعنی دین در مقابل آزادگی!! ..به قهرمان ملی می گویند:
بدین گیتیش شور بختی بــود وگر بگذرد رنج و سختی بود
🔹چون این شخصیت دینی است کسی که او را بکشد در قیامت هم عذاب می کشد . نماینده تفکر همه ایرانیان در طول تاریخ می گوید: من تن به ذلت نمی دهم. آری هر دو دنیا را فدای آزادگی می کند.آیا می شناسید کسی که قیامت هم فدای آزاذگی کرده باشد ؟
🔹وطن دوستی ارزش بسیار مهمی بوده است که بسیاری از قهرمانان در راه وطن سر می نهند .و این کار «جنگ با اسفندیار» وحدت ملی را به خطر می اندازد و ایرانی با ایرانی می جنگد . ولی من یک ارزشی دارم که از همه ی اینها بالاتر است و آن آزادگی من است. آزاذگی از مساحت جغرافیایی مهمتر است .
🔹بهمن «همه زابلستان بتاراج داد » به انتقام پدرش «فرامرز را زنده بر دار کرد» واز غارت وکشتن وجنگ و خونریزی چیزی کم نگذاشت . 🔹می داند که خودش فرزندان و یارانش هم کشته می شوند. آزاده ترین نماد آزادگی وآزادی در ایران گرانترین بها را برای آزادی می پردازد .

🔹🔹به قلم مدیر مسئول آوای پراو علی کرمی

Visits: 0

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.