گفت‌وگوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با هفته نامه آوای پراو

جناب جلالی ضمن سلام و تبریک مجدد بفرمایید ارتباط شما با دیگر نهادهایی که در حوزه فرهنگ مسولیت و احیانا فعالیتی دارند چگونه خواهد بود؟ برای جلوگیری از موازی کاری و اقدامات جزیره‌ای چه تدابیری اندیشیده‌اید؟
کد خبر : 3925
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 9 ژانویه 2024 - 9:55
گفت‌وگوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با هفته نامه آوای پراو

گفت‌وگوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با هفته نامه آوای پراو

حوزه فرهنگ و هنر وادبیات کرمانشاه را با همکاری هنرمندان به روزگار اوج خود می رسانیم/جای طنز در نشریات خالی است. طنز زبان گویا، برنده و پر مخاطبی دارد

اشاره:
پوریا جلالی در اواخر مهرماه سال جاری به سمت سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه منصوب شد. پیشینه قابل قبول کار فرهنگی و آشنایی این مدیر با وادی هنر و فرهنگ و ادبیات ، امید بسیاری را در جامعه فرهنگی -هنری کرمانشاه ایجاد کرده تا در روزها و ماه‌های پیش رو، شاهد اتفاقات چشمگیر و اعتلای روند رو به بهبود عرصه‌ی فرهنگ و هنر استان باشیم.طبیعی است که جناب جلالی در آغاز راه هستند و زمان زیادی از سکانداری ایشان نمی‌گذرد، با توجه به اهمیت، ظرافت‌ها و حساسیت‌های حوزه فرهنگ و امر فرهنگی، اقدامات عملی و دست یابی به اهداف والای فرهنگی با در نظر داشت ظرفیت‌ها و استعدادها ، زمان زیادی را می طلبد. با توجه به اینکه جناب جلالی -در سخنرانی روز معارفه-یکی از اهداف خود را این چنین بیان کردند:« کرمانشاه را تبدیل به کانون رخدادهای فرهنگی و هنری می‌کنیم»؛ همچنین نظربه اهمیت و جایگاه کار فرهنگی و حضور یک مدیر آشنا و دغدغه‌مند حوزه فرهنگ و انتظارات اهالی فرهنگ کرمانشاه ، تصمیم به انجام مصاحبه ای با سرپرست و سکاندار جدید فرهنگ و هنر کرمانشاه گرفتیم و تلاش کردیم در یک گفت‌و‌گوی صمیمی با این مدیر فرهنگی، پرسش‌هایی در عرصه فرهنگ و هنر داشته باشیم که در این جا نظر شما عزیزان هنرمند و نویسنده و کوشندگان فرهنگی را به شرح این مصاحبه، همراه با پرسش‌های ما و پاسخ‌های سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه جلب می کنیم:

_ جناب جلالی ضمن سلام و تبریک مجدد بفرمایید ارتباط شما با دیگر نهادهایی که در حوزه فرهنگ مسولیت و احیانا فعالیتی دارند چگونه خواهد بود؟ برای جلوگیری از موازی کاری و اقدامات جزیره‌ای چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

سال‌هاست فرهنگ و هنر از این وضعیت یعنی اقدامات جزیره‌ای بین دستگاه‌های همسو ضربه می‌خورد و همه از این موضوع گله‌مند هستند ولی به لطف خدا با روی کار آمدن دولت رئیسی -چنان‌که در دیگر نهادها و عرصه‌ها شاهد هستیم-در عرصه فرهنگی نیز اکثر نهادها و سازمان‌ها شاهد روند یکپارچه شدن نهادهای مختلف فرهنگی و هنری هستیم و روز به روز این وحدت رویه، شکل منسجمی به خود می‌گیرد و در این مسیر پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم به طوری که رسماً اعلام می‌کنم در استان هیچ فاصله‌ای بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای همسوی فرهنگی و هنری وجود ندارد به امید خدا نتایج این هماهنگی‌ها را در بهمن ماه که کانون رخدادهای فرهنگی و هنری کشور است شاهد خواهیم بود.

وضعیت فعالیت‌های هنری استان در حوزه های آموزش،تولید محتوا، مسابقات و غیره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟در چند گزاره مختصر بیان بفرمایید ؟

در بخش های مختلف هنری اتفاقات بسیار خوبی رقم خورده است و در آینده نزدیک در بهمن ماه شاهد رویدادهای فرهنگی بسیارخوبی نیز خواهیم بود اما درحوزه آموزش به خصوص در برخی از رشته‌های هنری ضعف‌ها و کاستی‌هایی وجود دارد.،به عنوان مثال بنده شخصا در حوزه هنرهای نمایشی در اختتامیه جشنواره تئاتر استانی به صراحت بگویم که فقط استعداد دیدم و نسبت به عمده کارها، نقدهای جدی وجود دارد مثلا متاسفانه ،سال ‌های سال است که آموزش جدی وجود ندارد.
در عرصه کار هنری و تولیدات فرهنگی در دهه‌های پیشین دستاوردهای ارزشمندی شاهد بودیم اما استمرار نیافت و هنر ما از روزهای اوج خود فاصله گرفته است. سعی می‌کنیم با همکاری هنرمندان، هنر کرمانشاه را به روزگار اوج خود برسانیم.
-جناب جلالی شما جای چه چیزی را در نشریات و چه نوع نشریه‌ای را خالی می بینید ؟

جای طنز را در نشریات خالی می بینیم ! و می شود طنز را هم به آن افزود ! انصافا جای طنز را در رسانه‌ها خالی می‌بینیم. طنز زبان گویا، برنده و پرمخاطبی دارد و می تواند نگاه‌ها را به خود جلب کند؟

_ در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید

به همه اهالی فرهنگ و هنر و رسانه عرض می‌کنم؛ رویدادهای خوب، رشد و پیشرفت در حوزه فرهنگ فقط با یاری و حضور تک تک اهالی فرهنگ و هنر و رسانه امکان پذیر است.من دست یاری به سمت هنرمندان عزیز دراز می‌کنم. بیایید با هم یک تحول و جهش بزرگ را در فرهنگ و هنر شهر ایجاد کنیم.

جناب آقای جلالی ما هم به عنوان هفته نامه فرهنگی آوای پراو همراه و همگام با شما هستیم تا به فرهنگ و قلم این شهر و مردمان فرهنگ پرور آن، خدمت کنیم ! حمایت از شما کار خلاق از ما!

Visits: 6

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.