‍ آموزش و پرورش ،هم چنان چشم به راه عدالت

یادداشت سردبیر افرادی که در پست‌های مدیریتی در آموزش و پرورش قرار دارند ،غالبا در آغاز به عنوان آموزگار یا دبیر وارد آموزش و پرورش شده‌اند. به عبارتی افرادی که در این پست ها هستند اینگونه نیست در ابتدا به تناسب با رشته تحصیلی خود یعنی؛ مدیریت به آموزش و پرورش ورود کرده باشند. بلکه

کد خبر : 3487
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 9 می 2023 - 15:52

یادداشت سردبیر

افرادی که در پست‌های مدیریتی در آموزش و پرورش قرار دارند ،غالبا در آغاز به عنوان آموزگار یا دبیر وارد آموزش و پرورش شده‌اند. به عبارتی افرادی که در این پست ها هستند اینگونه نیست در ابتدا به تناسب با رشته تحصیلی خود یعنی؛ مدیریت به آموزش و پرورش ورود کرده باشند. بلکه مدتی پس از تدریس به دلایل متعدد ، به عنوان معاون یا مدیر مشغول می‌شوند یابه بخش اداری آموزش و پرورش ورود پیدا می کنند. سالها سابقه تدریس به من می گوید تنها برخی از افرادی که به عنوان مدیر یا معاون مشغول هستند از توانایی مدیریتی برخوردارند. تاسف عمیق آن که امروز تنها و تنها به واسطه روابط (پارتی بازی)می‌توان حتی مدیر یا معاون مدرسه شد. از این ها که بگذریم ستم عظیم زمانی است که دبیرانی که سالها تدریس کرده اند می خواهند بازنشسته شوند و دوست دارند دو سال آخر خدمت خود را به خاطر مزایای همیشگی آن در پست معاونت یا مدیریت تمام کنند. دبیرانی که سالها تدریس می کنند به خاطر مزایای بازنشستگی اگر دو سال آخر را به عنوان مدیر یا معاون مدرسه خدمت کنند با همان حقوق و مزایا بازنشسته می شوند. مشکل بزرگ و ستم مضاعف اینجا دیده می شود که مسوولین آموزش و پرورش برای دبیرانی که می‌خواهند دو سال آخر خدمت خود را در پست مدیر یا معاون خدمت کنند هیچ‌گونه حمایت وتوجهی‌ نداشته و تلاش نمی کنند تا عدالت را برقرار کنند. از بین دبیران تنها افرادی می توانند دو سال آخر خود را به عنوان معاون مدرسه بگذرانند که از طرف مسئولین آموزش و پرورش سفارش شده باشند یا به واسطه دوستی و آشنایی در بدنه مدیریتی بتوانند ورود کنند. سفارشی شدن پست مدیریت و معاونت ، بزرگترین ستم و بی‌عدالتی در حق دبیرانی است که تمام عمر خدمت خود را در کلاس های درس با سختی و عشق گذرانده‌اند اما به خاطر نداشتن واسطه و رابطه نمی‌توانند دو سال آخر خدمت خود را در پست معاونت یا مدیریت خدمت کنند لذا متاسفانه با همان حقوق دبیری، بازنشسته می شوند در عین حال عده‌ای‌از معلمان به دلیل داشتن رابطه و نفوذ دو سال آخر خود را به عنوان مدیر یا معاون به پایان می‌برند وبا حقوق و مزایای بیشتری بازنشسته می شوند.جدا از افرادی که سال ها از تدریس دور بوده‌اند پست مدیریت یا معاونت را داشته‌اند و با حقوق و مزایای بیشتری بازنشسته می شوند. این ستم و بی عدالتی را چه کسی می خواهد جبران کند! چرا و به خاطر کدام امتیاز نداشته باید تعداد دیگری تنها به خاطر داشتن پست راحت تری باید تا آخر عمر حقوق بیشتری را داشته باشند! دبیرانی که سال ها تدریس کرده اند و به خاطر نداشتن رابطه موفق نمی‌شوند دو سال آخر خدمت خود را در پست مدیریت و معاونت بگذرانند و با همان حقوق ناچیز بازنشسته می شوند،در حالیکه همکاران آنها با همان سابقه با مزایای بیشتری بازنشسته می شوند،به کجا باید مراجعه کنند؟! این بی عدالتی متوجه کدام مسئول است!
دبیرانی که سالها در یک دبیرستان تدریس کرده‌اند، دو سال آخر بازنشستگی ،حق این دبیران است که به عنوان پست معاونت در همانجا خدمت کنند.حال بدون توجه به درخواست آن‌ها، ناگهان افرادی به واسطه سفارش از مدیران کل و معاونین،از جایی دیگر فراخوانده می‌شوند معاونت دبیرستانی را می‌گیرند که دبیران آن‌جا درخواست معاونت آن را داده‌اند درحالی که اخلاقا این پست‌ حق دبیرانی است که سالها درآن‌جا تدریس کرده‌اند.
کاش مدیران آموزش و پرورش ومعاونین آن‌هادر نواحی سه گانه اندکی دغدغه‌مندانه برخورد کنند تا به گونه‌ای عمل شود این بی عدالتی‌ها اتفاق نیفتد! چرا به گونه‌ای عمل نمی کنند تا دبیرانی که می خواهند بازنشسته شوند ،دو سال آخر خود را در پست معاونت یا مدیریت خدمت کنند!؟
چون بحث حقوق است و مزایا؛ آن هم حقوق و مزایایی که تا آخر عمر به فرد بازنشسته داده می شود،هیچ بی‌عدالتی‌ای پذیرفتنی نیست
امید که در دولت جدید شاهد رفع این بی عدالتی باشیم!
عبدالله سلیمانی

Views: 6

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.