760 هزار کرمانشاهی از خدمات تامین اجتماعی استفاده می‌کنند

به گفته مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه هم اکنون ۳۹ درصد جمعیت استان کرمانشاه تحت پوشش تامین اجتماعی هستند که این میزان نسبت به بسیاری از استان‌های دیگر پایین‌تر است.
کد خبر : 2286
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 آوریل 2022 - 12:29
760 هزار کرمانشاهی از خدمات تامین اجتماعی استفاده می‌کنند

اسکندر کاکایی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۹ درصد جمعیت استان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است، اظهار کرد: متاسفانه این میزان پوشش نسبت به استان‌های دیگر که پوشش بیش از ۷۰ درصدی دارند، پایین‌تر است.

وی پایین بودن پوشش بیمه تامین اجتماعی در استان را متاثر از عوامل متعددی اعلام کرد که بالا بودن نرخ بیکاری، صنعتی نبودن استان، پایین بودن میزان درآمد و… بر آن اثرگذار است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه با بیان اینکه بالا بودن ضریب پوشش بیمه تامین اجتماعی بیانگر رفاه اجتماعی در آن جامعه است، تاکید کرد: امیدواریم با برنامه‌های حمایتی دولت شاهد افزایش ضریب پوشش بیمه در استان باشیم.

کاکایی سپس از وضعیت بیمه شدگان تامین اجتماعی در استان هم یاد کرد و با اشاره به اینکه در استان نزدیک به ۷۶۰ هزار نفر بیمه شده داریم، تاکید کرد: از این تعداد ۲۵۸ هزار نفر بیمه شده اصلی و مابقی بیمه شدگان تبعی هستند.

وی تعداد بیمه شدگان اجباری که در کارگاه‌های مشمول قانون کار، فروشگاه‌ها، ادارات طرف قرارداد تامین اجتماعی و … حضور دارند را ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: مابقی بیمه شدگان اصلی نیز در بخش مشاغل آزاد، زنان سرپرست خانوار، کارگران ساختمانی، قالیبافان و… هستند.

به گفته مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه، در حال حاضر ۳۵۰۰ نفر در کرمانشاه بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

کاکایی تعداد مستمری بگیران تامین اجتماعی در استان کرمانشاه را نیز ۶۲ هزار نفر اعلام کرد.

وی در ادامه از وجود ۱۸ هزار کارگاه فعال در استان که طرف قرارداد تامین اجتماعی هستند هم یاد کرد و با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۶۷ هزار مورد بازدید از کارگاه‌های تحت پوشش تامین اجتماعی صورت گرفته، خاطرنشان کرد: بسیاری از کارفرمایان لیست بیمه خود را به تامین اجتماعی ارائه می‌دهند، اما برای کارفرمایانی که لیست بیمه ارائه نمی‌دهند مجبور به بازرسی از کارگاه‌ها هستیم تا حق کارگران و بیمه شدگان تضییع نشود.

موضوع دیگری که کاکایی به آن اشاره کرد طرح فراگیر رفاه اجتماعی بود که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند و عنوان کرد: یکی از بخش‌های این طرح “بیمه خانوار ایرانی” است که بر اساس آن تمام افراد بالای ۱۸ سال و زیر ۵۰ سال می‌توانند به صورت مستقل بیمه و از مزایای بازنشستگی، از کار افتادگی و… بهره مند شوند.

وی زنان خانه‌دار و دانشجویان را از جمله افرادی اعلام کرد که می‌توانند خود را بیمه کنند و گفت: نکته مهم اینجا است که اگر خانمی به صورت مستقل بیمه شود و همسر بیمه شده وی نیز فوت کند، در نهایت می‌تواند هر دو حقوق را دریافت کنند و این روند برای فرزندان خانواده به شرط داشتن شرایط هم صدق می‌کند. مثلا دختر مجرد و یا پسر زیر ۱۸ سال می‌توانند علاوه بر حقوق خود از حقوق بازنشستگی پدر فوت شده هم استفاده کنند.

کاکایی هدف از این طرح را کاهش محرومیت در کشور اعلام کرد و ادامه داد: بر اساس طرح بیمه فراگیر سال گذشته ۲۰۰ هزار فرد جدید تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و هدفگذاری برای امسال نیز یک میلیون نفر است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه درباره سهم کرمانشاه نیز عنوان کرد: سال گذشته در کرمانشاه حدود ۱۸۰۰ زن خانه‌دار بیمه شدند و در سایر بخش‌ها نیز بیمه شده جدید داشتیم.

وی اشاره‌ای هم به وضعیت درآمدها و هزینه‌های سازمان تامین اجتماعی داشت و اظهار کرد: اگر صندوق بیمه گذاری ضریب کمتر از شش به یک( شش بیمه شده در برابر یک مستمری بگیر) داشته باشد، مصارف آن از منابعش بالاتر خواهد بود که این عدد برای تامین اجتماعی یک به ۴.۲ است، یعنی مصارف سازمان بالاتر از منابع می باشد.

کاکایی راهکار برون رفت از این وضعیت را افزایش پوشش بیمه و اضافه کردن گروه‌های بیمه‌ای جدید دانست و خاطرنشان کرد: طرح بیمه فراگیر کمک شایانی به ارتقا درآمدهای تامین اجتماعی خواهد کرد.

وی یکی دیگر از راهکارها را حمایت دولت اعلام و تاکید کرد: از سال ۱۳۵۴ دولت متعهد بود سه درصد حق بیمه بیمه شدگان را بپردازد، اما در آن زمان ترکیب جمعیتی متفاوت بود و جمعیت جوان و جویای کار بیشتری نسبت به بازنشستگان داشتیم، اما اکنون که شرایط برعکس شده به حمایت‌های بیشتری از سوی دولت نیاز داریم که این سه درصد ارتقا یابد.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش هزینه‌های تامین اجتماعی می‌شود را پرداخت بیمه بیکاری دانست و عنوان کرد: برای جلوگیری از افزایش بیمه بیکاری، صیانت از نیروی کار و جلوگیری از ریزش آنها اهمیت بسزایی دارد.

کاکایی با بیان اینکه طی چند وقت اخیر به دلیل شرایط بیماری کرونا بسیاری از مراکز خدماتی دچار رکود شدند و تامین اجتماعی به افراد بیکار شده بیمه بیکاری پرداخت کرد، افزود: البته در شرایط حساس و دشوار در کنار مردم بودن از تعهدات تامین اجتماعی است، اما این روند میزان مصارف را افزایش داده است.

وی ابراز نگرانی کرد، امسال هم با توجه به افزایش ۵۷ درصدی دستمزدی که داشتیم، کارفرمایان در پرداخت دستمزدها دچار مشکل شوند و اخراج نیروی کار را شاهد باشیم.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه با بیان اینکه این امر نیز فشار مضاعفی بلحاظ پرداخت بیمه بیکاری به تامین اجتماعی وارد می‌کند، اظهار کرد: تقاضا داریم دولت بسته‌های حمایتی برای کارفرمایان در نظر بگیرد.

کاکایی اضافه کرد: تامین اجتماعی هم تلاش می‌کند با تقسیط حق بیمه کار فرما و در نظر گرفتن بخشودگی جرائم، کمک حال کارفرمایان باشد.

Views: 0

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.